سوالات متداول

در گمرك صاحب كالا كسي است كه اسناد خريد مانند فاكتور و پيش فاكتور، و اسناد حمل مانند بارنامه و مانيفست بنام ان شخصي باشد.

۱- استعلام تعرفه کالا برای واردات
۲- دریافت پروفرما از فروشنده کالا
۳- تکمیل فرم ثبت سفارش
۴- دریافت مجوز ورود کالا
۵- دریافت بیمه نامه
۶- ثبت سفارش کالا از طریق بانک واسط

۱- تکمیل اسناد مربوطه
۲- تکمیل اطلاعات از طریق EPL
۳- چاپ برگه اظهارنامه
۴- اخذ کوتاژ و مشخص کردن مسیر
۵- بررسی و ارزیابی کالا
۶- دریافت مجوزهای مورد نیاز
۷- متخصص سرویس مجازی
۸- 10% کرایه حمل خطوط خارجی
۹- صندوق و انبارداری

اسناد زیر را باید به اظهارنامه پیوست نمایید:
۱- اسناد خرید و حمل کالا
۲- ترخیصیه و قبض انبار
۳- اسناد مربوط به بانک ( فقط برای کالاهایی که از طریق نظام بانکی وارد شده باشند)
۴- گواهی مبدأ و صورت عدلبندی ( درصورت عدم یکسان نبودن کالا)

کارگزار گمرکی به اشخاصی گفته می شود که دارای مجوز و پروانه مخصوص از گمرکات برای ترخیص کالا از جانب صاحب کالا می باشند.

دامپینگ در اقتصاد به معنی بازار شکنی یا قیمت‌ شکنی است به فروش یا صادرات یک قلم محصول به خارج از کشور با قیمت کمتر از هزینه‌ های تمام شده برای آن کالا و به بیان دیگر فروش کالا در خارج از کشور با قیمت کمتر از قیمت آن محصول در بازار داخلی می باشد.

كنوانسيون بین المللی سازمان ملل متحد در ارتباط با تسریع حمل و نقل بين ‌المللي كالاهای تحت پوشش كارنه از جمله مهمترين و جامع ‌ترين مقررات گمركی در سيستم ترانزيتي جاده‌اي مي‌باشد كه ناظر بر روابط بين حمل كننده، گمرك و موسسه ضامن است.

بای بک یا بیع متقابل که به بازخرید نیز معروف است یکی از روش های تجارت متقابل می باشد. معمولا در این نوع قراردادها یکی از طرفین قرارداد تجهیزات یا ماشین آلات یا سخت افزاری را به منظور تولیدات خاصی به طرف دیگر می فروشد و طی مدت زمانی معین ، محصولات تولید شده به واسطه همان تجهیزات را به عنوان تمام یا بخشی از طلب خود دریافت می کند.

سوئیفت یا جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی نهادی غیر انتفاعی می باشد که در اواسط سال ۱۹۷۳ به وسیله ۲۳۹ بانک از ۱۵ کشور مختلف واقع در اروپا و آمریکا به منظور جایگزینی روش های ارتباطی کاغذی یا تلکس با یک روش استاندارد در سطوح بین المللی تشکیل شد.

کارت بازرگانی سندی است که هر شخص حقیقی و  یا  حقوقی به موجب ماده ۲   قانون صادرات و واردات مصوب شده  در تاریخ  ۲ /۰۴/۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی ، با داشتن آن می تواند اقدام به صادرات و واردات کالا کند و تمامی مراحل تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا  گرفته تا واردات از مناطق آزاد و یا حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد. در واقع می توان گفت که ورود و صدور کالا برای همه تجار آزاد نیست و فقط بازرگانانی که دارای کارت بازرگانی هستند مجاز به ورود و صدور کالا می باشند .این کارت توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران صادر خواهد شد.

هزینه های گمرکی وجوهی هستند که جهت بعضی از خدمات گمرکی مثل تخلیه ، بارگیری یا باربری ، صفافی یا بارچینی ، انبارداری، آزمایشگاه، کارشناسی کالا، بدرقه مطابق نرخی که به موجب هیات وزیران برای هر یک از موارد مذکور تعیین و به گمرک ابلاغ میشوند. ممکن است سازمان یا اشخاصی که بعضی از این امور را ( به استثنا تعرفه بندی ، خدمات بدرقه که منحصراً باید توسط گمرک انجام شود) به عهده میگیرند، دولتی یا وابسته به دولت نباشند. به عبارت دیگر ممکن است این خدمات به بخش خصوصی واگذار یا به مشارکت یک سازمان دولتی انجام شود . این امور چون درباره ترخیص کالا و اظهارنامه های گمرکی است. صرف نظر از اینکه چه شخصی اعم از دولتی یا خصوصی عهده دار انجام این خدمات باشد ، هزینه های گمرکی خوانده میشوند.

به معنی دریافت حقوق و عوارض گمرکی است که بر روی هر کالا بسته می شود بطور مثال وقتی می گویند تعرفه ورود تلویزیون ۳۰% است یعنی مأخذ دریافت حقوق و عوارض گمرکی این کالا ۳۰% می باشد. به بیان دیگر «تعرفه» به معنی جدول طبقه بندی کالایی هم گفته می شود و در کتاب مقررات صادرات و واردات آمده است که اصطلاح خارجی آن (Nomenclature) می باشد. مثلاً وقتی می گویند تعرفه تلویزیون ۱۵/۸۵ می باشد یعنی تلویزیون در سیستم طبقه بندی کالایی بین المللی در فصل ۸۵ و ردیف ۱۵ جای گرفته است.

شماره ای است که در تمام مراجعات و مکاتبات صاحب کالا با گمرک در مراحل بعدی مورد استناد قرار می گیرد. به طور خلاصه شماره پرونده هر فقره بارنامه کالای ورودی است.کوتاژ در هنگام ترخیص کالا به کار می آید , هر زمان که کالایی در گمرک اظهار می شود , سامانه EPL بلافاصله اقدام به قفل کردن اظهار نامه و یا اصطلاحا کوتاژ می کند و بطور آنی نیز یک شماره اختصاصی به اظهار نامه می دهد , به این شماره اختصاصی , سریال اظهار نامه یا شماره کوتاژ می گویند که برای هر اظهاری جداگانه و منحصر به فرد می باشد و کارمندان گمرک بار و محموله های وارداتی یا صادراتی را با نام کوتاژ می شناسند .هر زمانی که به گمرک مراجعه می کنید و به دنبال اعتراض و یا شرکت در کمیسیون های گمرکی می باشید شما نیازمند داشتن شماره کوتاژ هستید , کلا هر کاری که می خواهید در گمرک کنید نیازمند داشتن شماره کوتاژ می باشد , شماره کوتاژ ضمنا در اظهار نامه قرار داده می شود و می توانید از آنجا نیز به سریال کوتاژ دسترسی یابید.

عبارت است از حمل کالا از یک بندر کشور به بندر دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر, که از راه کشور همجوار یا آبراه های داخلی صورت می گیرد. برای کابوتاژ تشریفات گمرکی لازم است و دو نوع اظهارنامه دارد که یکی هنگام خروج کالا از بندر یا مرز تنظیم می شود و یکی هم هنگام ورود به گمرک مرز یا بندر.

تعیین تعرفه کالا و بازدید محتویات کالا، تغییرلفاف کالا یا عملیاتی که مستلزم تغییر در بسته بندی می باشد با حضور نماینده گمرک انوانتر گفته می شود. در واقع انوانتر به بارگانان کمک می کند که در پروسه ترخیص کالا از گمرکات، نسبت به بازدید کالای وارداتی اقدام، و در صورت لزوم نسبت به تعیین تعرفه ای دقیق تر اقدام نمایند. همچنین انوانتر در لغت یعنی صورت برداری از کالا در انبار، تهیه فهرست قیمت، انبار گردانی. انوانتر کالا در انبار به تقاضای صاحب کالا، موکول به ارایه اسناد مالکیت و با نظارت مأموران گمرک انجام میگیرد. در صورت بروز هر نوع خسارت در ضمن انوانتر، صاحب کالا عهده دار آن میباشد. و ابن امر در ضمن تقاضا باید تصریح شود.

براساس قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران ‌ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از: مشروبات الکلی، وسایل قمار، ‌اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه، ‌مواد مخدر،‌ نشریات، تصاویر، ‌فیلم، ‌عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد،‌ هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی، ‌سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

پته سبز گمرکی سند ترخیص کالای غیر تجاری از گمرک میباشد که ارزش آن از یکهزار دلار متجاوز نباشد .مسافر ورود ی به میزان ۸۰ دلار برای کالاهای همراه خود به شرط غیر تجاری بودن و ممنوع شرعی و قانونی نبودن برای یکبار در سال میتواند از معافیت مسافری استفاده نماید و برای مازاد ارزش ۸۰ دلار بشرط تجاری نبودن و اینکه کالای وارده جزو لیست کالاهای مسافری باشد با پرداخت حقوق پایه به میزان ۴ درصد ارزش و سود بازرگانی ۲ برابر مندرج در دریف تعرفه کالا قابل ترخیص خواهد بود.

کالاهای تجاری کالاهایی هستند که به تشخیص گمرک ایران برای فروش، وارد یا صادر می گردند. کالای تجاری می تواند به همان شکل اولیه یا پس از انجام عملیات تولیدی، تفکیک و بسته بندی شده به فروش برسد . بنابراین تاجر وارد کننده ی کالا ، کالاهای تجاری را با توجه به محل های خرید و شرایط مربوطه که قبلاً از طرق مختلف پیش بینی و بررسی کرده است، خریداری می کند. نحوه خرید نیز از بازارهای خارجی و از طریق نمایشگاه های بین المللی، بروشورهای تحقیقی و اتاق بازرگانی در ایران و یا از طریق اینترنت انجام می گیرد.